Sebevražd na severu Čech ubývá, je jich míň než za konjunktury

Počet sebevražd v Ústeckém kraji klesl loni oproti roku 2009 skoro o polovinu. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila policie. Zatímco v roce 2009 si vzalo život 232 lidí, předběžné výsledky za loňský rok hovoří o 118 sebevraždách. Kolem 200 lidí ročně si vzalo dobrovolně život i v letech před nástupem hospodářské recese. Policejní psycholog Josef Kovářík ČTK řekl, že jde o pozitivní trend, který mohla způsobit lepší práce policejních vyjednavačů i to, že se lidé s nejistou dobou prostě vyrovnali. 

Sestupný trend ve statistikách se potvrzuje už třetí rok po sobě. V roce 2010 napočítala policie 149 sebevražd, rok nato 133 a za loňský rok zatím 118. Číslo ještě mohou zvýšit některé případy smrtí z posledního čtvrtletí, které policie dosud neuzavřela. "Nezdá se ale, že by se to mělo nějak zásadně lišit od loňského roku," řekla ČTK policejní mluvčí Šárka Poláčková. Definitivní počty bude znát policie v dubnu. Mluvčí zároveň vyloučila to, že pokles nějak ovlivnila změna policejní metodiky. 

Čísla překvapila i policejního psychologa. Rekordní počet sebevražd z roku 2009 se dával do souvislosti s tím, že na lidi dolehla hospodářská recese, teď je ale počet sebevražd poloviční. "Nedomnívám se, že by se lidé dostali z existenčních potíží. Je ale možné, že tehdy to bylo nástupem krize, přičemž se lidé s touhle situací postupně naučili žít," řekl Kovářík a nabídl další možné důvody - menší úspěšnost pokusů o dobrovolný odchod ze života a také lepší práci policejních vyjednavačů. 
    
"Většina sebevrahů si hraje se smrtí, ale podvědomě čeká, že je někdo zachrání. Ideálně aby se to obešlo bez ztráty cti," řekl a připomněl svůj vlastní zážitek. Na tísňovou linku volal muž, že stojí kdesi u tratě a chce skočit pod vlak. "Ukecával jsem ho asi hodinu a bylo jasné, že se nechce zabít a potřebuje si spíš povídat. A když se na mě zlobil, že mu projel už třetí vlak, tak bylo jasné, že se zabít nechce," řekl psycholog. 
    
Ve statistikách připadá na jednu ženu-sebevražedkyni pět mužů-sebevrahů. Lidé si berou život nejčastěji oběšením nebo podobnými způsoby a zpravidla na začátku týdne. Nejčastějšími dny pro sebevraždu jsou v posledních letech pondělky nebo úterky.
 
zdroj: ČTK