Prodej domů v Duchcově přivede nájemníky do chudoby

Prodej městských obytných domů v Duchcově na Teplicku soukromníkům přivede desítky jejich nájemníků pod hranici životního minima nebo bude muset zvýšení nájemného zaplatit stát. Uvedl to v tiskové zprávě ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček. Agentura v lednu s městem po neshodách přestala spolupracovat. Zastupitelé měli o privatizaci domů rozhodovat dnes.

Podle výzkumu, který si agentura nechala vypracovat ve druhé polovině ledna, bude nájemné v 16 domech po prodeji bytů do soukromých rukou vyšší o jeden až dva miliony než je v současnosti. "První výsledky výzkumu jsme v minulém týdnu představili vedení města a budou je mít k dispozici zastupitelé jako podkladový materiál pro zítřejší rozhodování o definitivní privatizaci domů v jižním Duchcově,“ dodal Simáček.

Výzkumníci se ptali zástupců většiny ze 48 domácností, které by prodej bytů postihl. "Domácnosti žijící pod hranicí životního minima tvoří již nyní třetinu obyvatel prodávaných bytů. Plánované zvýšení nájemného od nových majitelů pod tuto hranici přivede dalších tři až šest rodin. V těchto domech tak dojde k citelnému navýšení koncentrace chudoby, kdy pod hranicí životního minima bude žít téměř polovina jejich obyvatel,“ vysvětlil autor výzkumu Štěpán Ripka.

Studie upozornila také na to, že na vyšší nájemné bude muset sociálně slabým doplácet stát. V případě, že by se nájemné zvedlo o polovinu proti současnému stavu, bude muset stát zaplatit přes 845.000 korun více, při stoprocentním nárůstu o 1,16 milionu korun více. Podle Ripky se zvýší také objem vyplácených dávek pro rodiny v hmotné nouzi, při padesátiprocentním navýšení nájmu o více než 288.000 korun, při stoprocentním navýšení o 721.000 korun.

Agentura z Duchova na Teplicku odešla vloni v lednu poté, co se město zmíněné domy v lokalitách jižní Duchcov a Viktorina rozhodlo privatizovat. Město tím podle Agentury ztratí vliv na složení tamních obyvatel a připraví se "o nástroj", jak by mohlo pracovat s rodinami, které pravidla dodržují a mohly by svou situaci zlepšit. Kompromisní návrhy vedení města nepřijalo, uvedla agentura. Podle ní v prosinci zastupitelstvo odmítlo i další návrhy, a to třeba posílení terénní práce, systém prostupného bydlení a zaměstnávání, víc míst v mateřských školách či omezení provozu výherních automatů a terminálů na polovinu.

Starostka devítitisícového Duchcova Jitka Bártová ČTK koncem ledna řekla, že radnice návrhy nezamítla a jen je vzala na vědomí. Na navrhovaná opatření podle starostky nebyly v rozpočtu města peníze. Agentura do města přišla loni v srpnu, kdy se město přihlásilo do výběrového řízení.

Agentura začala fungovat v roce 2008. Obcím a městům má pomoci zvládnout situaci v problémových oblastech. Agenturní poradci mají nastartovat spolupráci lidí z místních radnic, úřadů práce, škol, neziskových organizací či od policie. Společně pak připraví plán kroků a projekty, které stav mají zlepšit. V minulosti agentura už ukončila spolupráci s Holešovem. Zdůvodnila to tím, že město postupuje segregačně. Po odchodu z Duchcova a Chomutova letos v lednu bude ve 24 lokalitách. Někteří starostové mají k činnosti agentury výhrady. Kritizují ji i někteří Romové. Požadovali její zrušení.

zdroj: ČTK