Část Teplic je připojena na centrální zásobování teplem

ČEZ Teplárenská dokončila připojení části Teplic na centrální zásobování teplem. Namísto plynových kotelen bude dodávat teplo přímo z nedaleké elektrárny Ledvice. Parovodní rozvody, stavba hlavní výměníkové stanice a úprava stávajících kotelen stála 123 milionů korun. Novinářům to řekl ředitel společnosti Vladimír Gult. 

Během dvou etap ČEZ Teplárenská připojila lázeňské domy v centru Teplic a následně i části Šanov a Prosetice. "Dnes je situace taková, že leckdy občany životní prostředí, které je stím spojené, nezajímá, zajímají je hlavně ceny tepla," řekl ČTK Gult. Ceny tepla klesnou pro koncové zákazníky asi o 15 procent. Za teplo z plynových kotelen platili obyvatelé Teplic téměř 600 korun bez DPH za gigajoule tepla, při centrálním vytápění se cena sníží na 507,50 Kč za GJ bez DPH. 
    
Za teplo ušetří podle primátora Jaroslava Kubery (ODS) i město Teplice. "Pro město je nejdůležitější, že ho to nestálo jedinou korunu. Připojeny jsou i některé městské budovy, například akvacentrum, a mělo by to vést ke snížení nákladů," řekl ČTK Kubera.
    
Nové vytápění je podle společnosti i šetrnější k životnímu prostředí. "Částečně se zruší lokální topeniště a občané se napojí na jeden centrální zdroj," doplnil Gult. Podle ČEZ Teplárenské výrazně klesnou i emise, u oxidů dusíku by to mělo být o 1,7 tuny ročně, u oxidu uhelnatého o 0,44 tuny ročně. 
    
K centrálním dodávkám tepla je zatím nově připojeno 70 odběrných míst. Podle ČEZ Teplárenské ale mohou být připojena i další místa. "Kapacity na to jsou," doplnil Gult. 
    
ČEZ Teplárenská začala v ledvické elektrárně i se stavbou nového záložního zdroje. Bude stát asi 100 milionů korun a nahradí stávající výtopnu v Proboštově. "Předpokládáme, že příští rok výtopnu utlumíme a provoz bude moderní, rychle najíždějící kotel, který zajistí dodávku v případě výpadků," vysvětlil Gult. 
    
ČEZ Teplárenská předpokládá, že do lázeňského města bude ročně dodávat 112 TJ tepla. 
 
zdroj: ČTK