Zavedení daně z výher nedává smysl, státu peníze navíc nepřinese

30. 05 2019 | Ministerstvo financí dlouhodobě čelí kritice kvůli sestavení státního rozpočtu, kterému chybí desítky miliard Kč. Ministryně Alena Schillerová se rozhodla situaci řešit prudkým zdaněním hazardu pro loterie a živou hru. Konkrétně u novelizace zákona o dani z hazardních her jde o navýšení sazby u loterií, binga a živé hry ze stávajících 23 % na 30 %. Nyní přichází MF ČR s návrhem na zdanění výher nad 100.000 Kč. Je zřejmé, že se jedná o naprosto nepřipravený zákon. Nabízejí se otázky, jakým způsobem chce ministerstvo kontrolovat placení daně, jaká budou kritéria pro výběr, kdo bude mít ohlašovací povinnost a spousta dalších. Tento způsob pro získání rychlých peněz do rozpočtu ovšem zřejmě více financí spotřebuje, než vydělá.

„Tato nová daňová povinnost je v praxi nekontrolovatelná a přinese jen další obcházení neúčinných daňových zákonů a chuť hráčů hrát v černé nezdaněné zóně. Daňový systém by se měl zjednodušovat a zpřehledňovat, a ne zavádět další speciální a v praxi nekontrolovatelné daně,“ říká David Huspeka, výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která patří k největším tuzemským provozovatelům kasin, a dodává „Neumím si představit například u rulety nebo u pokeru, kdy se částka 100.000 Kč má počítat? Má hráč, který prohrál 500.000 Kč a následně 100.000 Kč vyhrál, těchto 100.000 Kč zdanit, i když je 400.000 Kč v mínusu? Podle analýzy samotného Ministerstva financí z roku 2015 je tento systém zdanění pro některé hry „zcela nevhodný“ a pro ostatní druhy her zase „velmi komplikovaný“. V mezinárodním srovnání tento způsob srážkového zdanění plošně pro všechny druhy hazardních her neaplikuje žádná země Evropské unie.“

Vytlačení hazardu z legální zóny na černý trh

„Nemůžeme se k tomu kvalifikovaně vyjádřit, protože kromě paní ministryně ten návrh nikdo neviděl a nebyla o něm vedena debata v rámci připomínkového řízení. Ministerstvo vůbec neanalyzuje dopady, které tyto změny přinesou. Nicméně je zcela jisté, že v momentě prudkého zdražení hazardu a zároveň zavedení daně z výher vytlačuje MF ČR hazard z legální zóny na černý trh jako například u prohibice,“ vysvětluje David Huspeka. „Samotná realizace zákona spotřebuje spoustu času a peněz, přesto finance nepřinese, protože hráči přestanou chodit k nám, legálním provozovatelům, a najdou si místo, kde od nich nikdo daně vybírat nebude. Snad MF ČR ještě zváží všechny argumenty, než začne s realizací,“ uzavírá David Huspeka.
 

 
.

Speciály

Vytvořili jsme pro GOLEM SPIRITS nové webové stránky

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO