Výtvarníci z celého světa navrhují dekory hrnků i obrazy

Výtvarníci z Česka i zahraničí porcelánce v Dubí na Teplicku navrhují hrnky, mísy, vázy i deskové obrazy. Letos podvanácté pořádá společnost Český porcelán malířské sympozium, tentokrát pod názvem Tradice a možnosti. ČTK o akci informoval pracovník marketingu a propagace Jiří Popovský ze společnosti Český porcelán. Sympozium završí vernisáž v pátek 22. června.

"Na sympozium se hlásí zahraniční i naši výtvarníci, a to ze všech možných výtvarných kategorií od malířů, grafiků přes sochaře, výtvarné pedagogy až po samotné keramiky," uvedl Popovský. Letošního ročníku se jich účastní 16, účastníci jsou také z Kanady, Francie, Mongolska nebo Japonska.

Výtvarníci musí povinně zpracovat dekor na čtyři hrnky, dvě mísy, vázu a čtyři deskové obrazy. Hlavním principem soutěže je volnost, kromě druhu zdobení hrnků nemají účastníci žádná omezení. Porcelánka pak některé návrhy může využít jako svou budoucí produkci.
 
Výroba porcelánu v Dubí funguje od roku 1874. Výrobu porcelánu s cibulákovým vzorem, který místní továrnu proslavil, začala firma O. C. Teuchert z Míšně v roce 1885. Porcelánka byla německému průmyslníkovi Bernadru Blochovi znárodněna v roce 1938, do soukromých rukou se dostala až v roce 1991. V současné době může vyprodukovat až 15.000 výrobků. Za poslední roky prodala ročně přes dva miliony kusů. Tradiční "cibuláky" sbírá podle ředitele továrny Vladimíra Feixe na 8000 lidí.
 
zdroj: ČTK