Vánoce s Arkadií byly mrazivé, adventní nálada ale všechny rozehřála.

Již pošestnácté se sešli Tepličané v minulý čtvrteční podvečer v okolí Šanovské Mušle na Vánocích s Arkadií. Mezi teplickými adventními trhy mají nejdelší historii. Rok co rok se sejde několik set návštěvníků, aby nasáli adventní atmosféru, případně horký čaj či svařák. Ale nejen to, vedle nápojů, štrůdlů či klobás, konzumovali hlavně tu předvánoční atmosféru zhmotnělou do živého betlému, koled, lití olova či pouštění lodiček ze skořápky ořechu. 

Program již tradičně zahájili trubači teplické konzervatoře a po jejich fanfárách uvedla postupně Eva Stieberová (také tradičně) sbor teplických mateřských škol Pramínek, soubory Arkadie, Poupata ze ZŠ Maršovská, Komořinku bílinské ZUŠ a na závěr vyvrcholení programu soubor Audite Silete z Krupky. Mezi tím vyprávěla prastarý příběh o narození Ježíška a postupně do betléma zvala jeho postavy. Ty, spolu s beránkem a dvěma ovečkami, byly vděčným objektem zájmu dětí a fotografů. Jeden z králů nosil keramického pašíka, kterého před léty věnovala Arkadii Alena Kartáková, do jehož útrob mohli návštěvníci přispět na činnost Arkadie. Podpořit ji ale mohli i koupí výrobků zaměstnanců chráněných dílen a žáků školy, štrůdlů upečených za významné pomoci pracovnic a studentek Hotelové školy či drobným příspěvkem u vánočních zvyků. Arkadii podpořili i přátelé z partnerské organizace Lebenshilfe „Altmark-West“ z německého Gardelegenu, kteří ve prospěch Arkadie smažili vafle a jiné dobroty.

Vedle toho, že svou účastí návštěvníci podpořili činnost Arkadie, našel si každý někoho, s kým se vidí jen několikrát do roka, aby si spolu připili svařákem a popřáli šťastné Vánoce. Mezi nimi byl i primátor Teplic Jaroslav Kubera s manželkou, který, vedle těch popovídání s řadou přátel, také všechny pozdravil z pódia. I když byla letos opravdová ladovská zima a pořádně zalézalo za nehty, adventní nálada i horké nápoje všechny zahřály.   
 
Foto: Štěpán Hon