V Ústeckém kraji úřady registrovaly 30 kandidátů do Senátu

Úřady registrovaly v senátních obvodech Teplice, Litoměřice a Chomutov celkem 30 kandidátů. Všechny podané přihlášky byly bez problémů. ČTK to zjistila od pracovníků úřadů pověřených příjmem přihlášek. Na Chomutovsku kandiduje 12 lidí, na Litoměřicku deset a na Teplicku osm.

Mezi zájemci jsou i všichni současní senátoři, Václav Homolka (KSČM) na Chomutovsku, primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na Litoměřicku. Proti nim kandidují například moderátor Stanislav Berkovec (TOP 09), bývalý krajský policejní ředitel Jiří Vorálek (ČSSD) či bývalý hokejista a poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21).

Nejvíce zájemců o křeslo současného komunistického senátora Homolky je na Chomutovsku. Jako jeden ze sedmi senátních kandidátů hnutí ANO 2011 kandiduje na Chomutovsku bývalá starostka obce Křimov Milada Benešová.
 
O senátorské křeslo se tam budou v polovině letošního října ucházet také radní Chomutova a zastupitel Ústeckého kraje Rudolf Kozák (ČSSD), speciální pedagožka Marie Kindermannová (NESPOKOJENÍ OBČANÉ!), odborový předák Jiří Cingr (NS-LEV 21), radní Chomutova Jiří Binter (ODS), bývalý poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas (hnutí PRO! kraj), učitel Jan Micka (Severočeši.cz), podnikatel v oboru autodopravy Bedřich Suldovský (Soukromníci), univerzitní učitel Václav Netolický (Suverenita) a ředitel nemocnice v Kadani Josef Mašek (TOP 09). Zpěvák Martin Maxa si svou avizovanou kandidaturu za Věci veřejné rozmyslel po rozkolu ve straně a jejím odchodu z vlády, za stranu proto kandiduje podnikatel Jiří Suchý.
 
V roce 2006 voliči na Chomutovsku vybrali nezávislého kandidáta Petra Skálu, který tehdy porazil primátorku Chomutova Ivanu Řápkovou (ODS). Skála se svého mandátu ze zdravotních důvodů vzdal a v doplňujících volbách v roce 2007 zvítězil kandidát KSČM Homolka, který v předchozím hlasování skončil třetí. Celkem kandidovalo deset uchazečů.
 
Dosavadním senátorem v obvodu, který spojuje Litoměřicko v Ústeckém kraji a středočeské Slánsko, je ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ve druhém kole před šesti lety porazil Roberta Kopeckého z ČSSD. V obhajobě vítězství se mu bude snažit zabránit lékař Hassan Mezian (ČSSD), bývalá poslankyně Jitka Sachetová (KSČM), poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr (NS-LEV 21), Vladimír Říha (PRO! kraj), bytový právník Ivan Přikryl (Severočeši.cz), manažer František Malý (Suverenita), Richard Hartmann (Svobodní), moderátor a novinář Stanislav Berkovec (TOP 09) či bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. Před šesti lety tam kandidovalo osm mužů a žen.
 
Na Teplicku proti Jaroslavu Kuberovi (ODS), který už v prvním kole senátních voleb získal před šesti lety přes 41 procent hlasů a letos končí již druhé volební období, se postaví sedm kandidátů. Paroubkovým národním socialistům přetáhli coby senátního kandidáta bývalého krajského policejního šéfa Jiřího Vorálka sociální demokraté. NS-LEV 21 ho nahradila právníkem Štěpánem Knézlem.
 
Jako další budou kandidovat starostka Proboštova Alenka Antošová (KDU-ČSL), učitel z teplického gymnázia Jiří Řehák (PRO! kraj), podnikatel v oboru IT Jaromír Tasáry (Soukromníci) a starosta Dubí Petr Pípal, který do komunálních voleb kandidoval za ODS, letos ale po nesouhlasu s kroky vedení strany odešel k Severočechům.cz. Kubera před šesti lety porazil kandidáta KSČM Oldřicha Bubeníčka, celkem bylo kandidátů sedm.
 
Dalšími senátory v Ústeckém kraji jsou od roku 2008 za Děčínsko bývalý starosta Rumburka Jaroslav Sykáček (bezpartijní za ČSSD), za Lounsko Marcel Chládek (ČSSD) a od roku 2010 za Mostecko Alena Dernerová (bezpartijní za Severočeši.cz) a za Ústecko Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).
 
zdroj: ČTK