V Ústeckém kraji roste chov prasat

Ústecký kraj jako jediný zaznamenal loni výraznější zvýšení stavů prasat. Celkově zůstává však region oblastí, kde je chov hospodářských zvířat nejnižší v rámci celé České republiky. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla krajská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Celkem chovali farmáři v kraji ke konci roku 2011 71.000 prasat. Jako v jediném ze všech krajů se stavy zvýšily o více než pět procent. Celkově má region podíl na chovu prasat v rámci ČR stejně jako před 30 lety pět procent.

V Ústeckém kraji byl nejvyšší podíl selat do 19 kilogramů živé váhy, a to více než 40 procent celkových stavů prasat. Republikový průměr činil 28 procent. V kraji se loni prodalo 13.200 tun jatečných prasat, což představuje meziročně nárůst téměř o třetinu. Republikový prodej byl naopak meziročně nižší o zhruba pět procent.

Chov skotu patří v Ústeckém kraji nadále k nejnižším v Česku. Ke konci roku 2011 zemědělci v kraji chovali 37.000 kusů skotu, republikový podíl je zhruba tři procenta, vyšší stavy jsou i v rozlohou menším sousedním Karlovarském kraji.

Na celkových stavech skotu se podílely zhruba dvěma pětinami chovy krav, tento podíl je v republikovém srovnání druhý nejnižší po Karlovarském kraji. Meziročně o tři procenta na 54 milionů litrů klesla produkce mléka. Naopak se meziročně o procento na 96 procent zvýšil podíl prodaného mléka z vyrobeného, tento nárůst byl nejvyšší mezi kraji.

Farmáři v kraji loni prodali téměř 5000 tun jatečného skotu v živé váze, průměrná hmotnost jednoho kusu činila asi 500 kilogramů.

zdroj: ČTK