V Duchcově na Teplicku se otevře fiktivní námořní přístav

Zajímavé venkovní objekty mají zkrášlit krajinu poničenou těžbou uhlí pod Krušnými horami. Fiktivní námořní přístav se otevře veřejnosti v neděli po takzvaném mušličkovém pochodu. Cílem sdružení Moře klidu je navrátit přírodu lidem a ukázat jinou tvář kraje spojovaného tradičně s průmyslem a těžbou uhlí. ČTK to dnes řekl Jan Plíšek ze sdružení. 

Fiktivní přístav na Liptické vyhlídce, která vznikla na rekultivovaném území patřícím Severočeským dolům, má podle sdružení evokovat možné vnitrozemní moře, které by mohlo zatopit všechny vytěžené oblasti v Podkrušnohoří. 
    
Netradičních uměleckých objektů by podle plánu sdružení mělo vzniknout několik. "Náš koncept se snaží uchopit Podkrušnohoří jako lokalitu, která má kvůli povrchovým dolům podobný osud. Marina je po majáku ve Strupčicích druhou stavbou, která vznikla na jakémsi mořském pobřeží," řekl Plíšek. 
    
K jednotlivým objektům chce sdružení nejprve vytvořit promenády, aby se mohli vrátit obyvatelé na místa, kde stávaly domy či celé vesnice, které musely ustoupit těžbě. "Je to taková snaha krajinu přeznačit a vytvořit v lidech dojem, že má smysl se zajímat o své okolí," doplnil Plíšek. 
    
Marina stála zhruba 100.000 korun, z toho 70.000 korun činil grant Nadace VIA, přispělo i město Duchcov, jehož vlajka v neděli na marině zavlaje. Na stavbě ze smrkového dřeva se stěžni ukotvenými ocelovými lany se podíleli lidé převážně z Duchcova, dále členové Moře Klidu a další dobrovolníci. 
    
Přístav má do Duchcova přilákat turisty. Územní rozhodnutí na lehkou dřevěnou stavbu má občanské sdružení na deset let s tím, že pokud marina odolá povětrnostním vlivům, bude možné jej prodloužit. 
    
Prvním projektem Moře klidu je rozhledna v podobně majáku u Strupčic na Chomutovsku. Vznikla jako dekorace k hranému dokumentu Martina Ryšavého Na vodě pojednávajícímu o proměnách krajiny v Podkrušnohoří. V plánu už má sdružení třetí stavbu, podrobnosti však zatím nechce prozradit. 
 
zdroj: ČTK