Trpaslíci v cibulákovém vzoru

Trpaslík už nemusí být jen s červenou čepičkou a pestrobarevným oděvem, ředitel Českého porcelánu Vladimír Feix jej oblékl do cibulákového vzoru. Podle šéfa firmy z Dubí na Teplicku je to sváteční oděv, v němž má trpaslík jako dobrý duch střežit pohodu každého domova. Jako první se do klasického modrobílého oděl Ferdinand, pidimužík původem z Ústí nad Labem.

Osudy trpaslíků jsou s Ústím spjaté od 19. století, kdy zde trpaslíky vyráběla továrna Ferdinanda Maresche. Vyvážela je tehdy do celého světa. Jejich výroba zde skončila v roce 1948. O obnovu zašlé trpasličí slávy se již delší dobu stará předseda Sekce pro studium trpaslíků Ústecké muzejní a vlastivědné společnosti a tajemník ústeckého muzea Václav Houfek. "Právě na jeho podnět se trpaslík dostal i na hrnky vyráběné u nás v Dubí," vysvětlil Feix.

Protože je dubská porcelánka jedním ze čtyř světových výrobců cibuláku, logicky se i trpaslík musel svléknout z barevných šatů. "Argumentem pro ty, kteří by se podivovali nad tím, že mají skřítka v cibulákovém, je to, že to je právě sváteční oblek," doplnil ředitel. A skutečně modrobílý trpaslík ztrácí vedle svého barevného kolegy něco ze své kýčovitosti a naopak nabývá na vážnosti.

Cibulákový Ferdinand spatřil světlo světa loni, letos se zrodil Petrus. "To je trpaslík původem z německého Altenbergu, udělali jsme ho místopředsedou spolku německých trpaslíků," popsal Feix, jenž už má v hlavě i dalšího z řady, kterým bude Jaroslav. "Pod námi byla šachta Jaroslav, když se odstřelovalo, létaly nám ouška z hrnků. Poté, co se zavřela, podařilo se nám zachránit místního trpaslíka. Nesl něco na ramenou, bohužel jsme nevěděli co, tak mu tam dáme cibulákovou konev," vysvětlil ředitel.

Trpaslíci z dubské porcelánky se budou časem množit. Alespoň takové je přání ředitele a spolumajitele firmy. Ten by chtěl, aby své pidimužíky měly zaniklé české i moravské šachty. Mají to být skřítkové drobní a hodní. Rozměrů největšího českého trpaslíka, jenž měří přes tři metry a leží v ústecké zoo, nedosáhnou.

zdroj: ČTK