Teplické muzeum předalo středověký meč kolegům z Písku

Pracovníci regionálního muzea v Teplicích předali dnes zástupcům Prácheňského muzea v Písku vzácný meč pocházející z raného středověku. Meč byl před dvěma lety nalezen na Písecku a shodou okolností se dostal do rukou teplických odborníků, kteří se postarali o jeho restaurování. „Vítám, že se meč vrátí na jih Čech, kam patří,“ uvedl ředitel píseckého muzea Jiří Prášek.

V regionu se podle něho jedná o unikátní nález. Meč prý určitě nebyl vyroben v jižních Čechách. „Každý takový meč je pro naše muzeum velká vzácnost, mnoho jich ve sbírkách nemáme. Velmi rádi ho vystavíme v naší expozici, aby ho mohli vidět návštěvníci našeho muzea,“ řekl Prášek s tím, že před časem Prácheňské muzeum už získalo pravěký meč.
 
Meč z 11. nebo 12. století byl nalezen hledačem kovů pomocí detektoru 30. června 2012 v hloubce 10 až 20 centimetrů na severním svahu návrší Bytina nad lesní cestou v katastru obce Paseky na Písecku.
 
Do teplického muzea se dostal náhodou, když jej archeolog Jindřich Šteffl objevil na jednom hledačském serveru. „Už 3. července se objevil v tajné sekci. Podařilo se mi navázat kontakt s nálezcem a následovalo intenzivní vyjednávání, zda meč odevzdá. To se 19. července na vlakovém nádraží v Táboře skutečně stalo,“ uvedl Šteffl. Místo nálezu se podle něho podařilo dohledat až na podzim 2012.
 
Většina nalezených historických artefaktů přitom podle odborníků nenávratně zmizí. „Hledači s detektory většinou nerespektují, že všechny věci ze země patří kraji, na jehož území byly nalezeny,“ řekl Prášek. Podle něho by bylo třeba zpřísnit dohled na činností amatérských hledačů.
 
Meč nalezený na Písecku je dlouhý 653 milimetrů a váží 551 gramů, před konzervací měl 682 gramů. „Byl ve špatném stavu, museli jsme ho zbavit krusty ze rzi a dalších nečistot,“ uvedl konzervátor Vasil Gešev. Čepel byla podle něho kdysi zkrácena o 10 až 15 centimetrů, o čemž vypovídalo to, že krevní drážky končí až u špičky. Na meči se zachovalo i tausování, tedy mosazné značky zasazené do železa a představující Ježíše Krista. Podle odborníků proto mohl sloužit například k pasování nebo jiným slavnostním příležitostem.
 
zdroj: ČTK