Teplické lázně se zaměřují nově na dětské klienty

Teplické lázně, kde se léčí zejména onemocnění pohybového, cévního a nervového ústrojí, se nově zaměřují na péči o dětské klienty. Loňský rok hodnotí kvůli dopadu lázeňské vyhlášky, jež omezila rozsah péče hrazené pojišťovnami, za jeden z nejnáročnějších v historii. Důsledkem toho se mimo jiné změnila struktura hostů. ČTK o novinkách a změnách v teplických lázních informovala mluvčí Dagmar Eflerová. 

Zahájení jubilejní 860. lázeňské sezony se v Teplicích uskuteční 31. května. "Akce je tradičně vyhledávaná obyvateli města, vítaná hosty, ale i lidmi z širokého okolí," uvedla Eflerová. Připomněla, že lázně mají celoroční provoz. 
    
V minulosti činili čeští klienti zhruba 70 procent hostů. Loňský propad tuzemských zákazníků nahradily lázně lidmi ze zahraničí. "Poprvé po dlouhé době se tak výrazněji proměnila struktura teplických lázeňských hostů. Nejpočetnější vždy byli Němci. Jejich podíl stále není zanedbatelný, bohužel v posledních letech klesá. Naopak silný růstový trend pozorujeme u klientů z rusky a arabsky hovořících zemí, kteří dnes tvoří přibližně polovinu všech hostů," popsala mluvčí. 
    
Zejména právě u Rusů pracovníci lázní vypozorovali rostoucí zájem o léčení dětí. "Proto jsme v dětské léčebně investovali přes 30 milionů korun do nového interiéru, vybavení herny, nových cvičeben a podobně," uvedla Eflerová. V Teplicích se mohou léčit děti ve věku od tří měsíců. 
    
Další investice teplických lázní směřují do úspory energií. V současnosti se mění všech 1299 oken, zateplily se půdní prostory, lázeňské domy jsou nově připojeny na horkovod. 
    
Historie lázní sahá do 11. století, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. "Právě zakladatelce lázní budou letos patřit letní kulturní akce, jejichž cílem je vyzdvihnout fakt, že teplické lázně jsou kolébkou lázeňství nejen v Čechách," podotkla mluvčí. 
    
Změna lázeňské politiky, ale i obrazu regionu by podle Eflerové Lázním Teplice v Čechách pomohla nejvíce. "V očích české veřejnosti je stále platná nálepka průmyslového severu. Lidé, kteří Teplice navštíví, bývají velmi překvapení z nekonečné zeleně parků s fontánami, z nádherné historické architektury, z výhledů na Krušné hory na jedné straně a zároveň na České Středohoří na straně druhé," uvedla mluvčí. 
 
zdroj: ČTK