Světlovody pomáhají ke zdravějšímu prostředí v domech, bytech, kancelářích

Jednoduchého principu světlovodů, kdy pomocí odrazu světla přichází přirozené světlo ze střechy či fasády přímo do málo osvětlených prostor, je dnes již využíváno v mnoha oblastech. Vedle rodinných domů a bytů využívají světlovody hojně firmy v kancelářích a množí se také instalace do mateřských a základní škol, protože na zdravé osvětlení se zde velmi dbá. Zajímavostí mohou být instalace v holandských velkochovech drůbeže či ve stájích závodních koní ve Velké Británii. V České republice je v současnosti instalováno více než 10 tisíc světlovodů ročně.

„Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Jedná se o zařízení sbírající denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše, které je následně vedeno do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Světlo tak proudí do interiéru nepozměněné, s minimálními ztrátami a maximální intenzitou,“ říká Jakub Brandalík

„V rodinných domech nejčastěji světlovod sbírá světlo na střeše domu a přenáší jen do jinak ztemnělých chodeb, pokojů či koupelen. V bytech, které nejsou pod střechou pak lze cenné světlo sbírat i z fasády. Silným trendem je použití zdravého světla v kancelářských budovách, protože nahrazení umělého světla přináší vyšší produktivitu a spokojenost zaměstnanců,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu. Velký rozmach v posledních letech zaznamenaly také instalace do mateřských školek po celé ČR.

„V zahraničí máme ale také instalace unikátního charakteru, jako například v jednom holandském velkochovu drůbeže. Zde si takovéto opatření přímo vynutil trh a tlak na lepší podmínky zvířat ve velkochovech. Další zajímavou realizací je také dodávka 40 světlovodů pro majitele závodních koní ve Velké Británii, který nechal každému koni do jeho sekce stáje instalovat svůj světlovod,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která je českým lídrem v tomto segmentu.  „Neposlední zajímavou zakázkou je řešení světlovodů pro podzemní dráhu energeticky soběstačného města Masdar City ve Spojených arabských emirátech. Zde pomáhají nejen přivádět přirozené světlo do podzemí, ale také eliminovat velké vedro, které zde panuje. Světlovody Lightway mají totiž patentované izolační parametry,“ dodává Brandalík.

Hlavním důvodem rozmachu použití světlovodů je zdravotní aspekt přivedení přirozeného světla tam, kde chybí. Mezi další důvody patří také ochrana životního prostředí a snížení nákladů na energie. Světlovody dnes ale nejsou jen pouhým zdrojem denního světla s klasickými plochými rozptylovači uvnitř místnosti. Společnost Lightway nabízí také designové kousky z českého křišťálu, které představuje ve speciální kolekci s názvem CRYSTAL. Křišťál ve světlovodech nejen přenáší beze ztrát celé barevné spektrum světla a interiér rozzáří slunečním svitem v celé jeho kráse, ale nabízí také designový rozptylovač světla z masivního, ručně broušeného křišťálového skla do luxusních interiérů.