Soud udělil za povolení solární elektrárny na Teplicku podmínky

Teplický okresní soud včera uložil podmínečné tresty dvěma úřednicím stavebního úřadu v Duchcově. Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová povolily stavbu solární elektrárny, přestože obec Moldava, v jejímž katastru stojí, neměla územní plán a elektrárna leží ve zvláště chráněném území. Rozsudek zatím není pravomocný, řekl ČTK předseda soudu Roman Dobeš. V představenstvu firmy Talwin, která elektrárnu postavila, figuruje bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS). 

"Obě ženy dnes nebyly rozsudku přítomné," uvedl Dobeš. Rozsudek bude pravomocný, pokud se jejich obhájci neodvolají a státní zástupce nevyužije lhůtu, kterou si pro odvolání vzal. Úřednice byly souzené pro zneužití pravomoci veřejného činitele, za což jim hrozilo až tříleté vězení. 

Soudkyně nakonec přistoupila k mírnějšímu trestu. "Obě dostaly stejný trest šesti měsíců s podmínečným odkladem na dobu jednoho roku a zákaz činnosti na dva roky," upřesnil předseda soudu. Zákaz činnosti se týká působení ve veřejné správě a samosprávě spojeného s výkonem veřejné moci. "Neměly by mít rozhodovací pravomoc," dodal. 
    
Případem nezákonně povolené elektrárny na hřebeni Krušných hor se v roce 2011 zabýval i ombudsman. Podle jeho tehdejší zástupkyně Jitky Seitlové stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad. Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy na území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000. 
    
Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, který byl vloni odsouzený za přijetí úplatku ve výši přes 40 milionů korun, kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu ale odmítal nastoupit do vězení. Okresní soud v Chomutově jeho žádosti o odložení nástupu do výkonu trestu nevyhověl, na začátku dubna ho zatkla policie kvůli obavě z jeho útěku do USA. 
 
zdroj: ČTK