Protiromský pochod bude v Duchcově sledovat policie s vrtulníkem

V Duchcově na Teplicku se má v sobotu konat protiromské shromáždění a pochod. Svolávají se sem příznivci nacionalistického sdružení Čeští lvi. Policie i radnice se obávají případných potyček, protože do města se chystají i odpůrci extremistů. Současně se tu totiž chtějí sejít lidé ze sdružení Konexe, jež hájí práva místních Romů. Na sobotní dění v Duchcově proto budou dohlížet policisté z pořádkových jednotek i vrtulník. Informovala o tom severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Starostka Jitka Bártová vyzvala místní, aby se do akce nezapojovali.

V devítitisícovém Duchcově je situace vyhrocená poté, co tu v květnu skupina Romů surově napadla manželský pár. Od té doby se tu konala již dvě protiromská shromáždění, při obou zasahovala policie.
 
"Na pořádek ve městě budou dohlížet jak policisté z pořádkových jednotek, tak policisté z obvodních stanic, policejní antikonfliktní tým a situaci ve městě bude monitorovat policejní vrtulník," vyjmenovala Poláčková.
 
Policie prý nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním místních občanů. "Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," podotkla mluvčí.
 
Starostka uvedla, že město samotné na sobotní akci žádné zvláštní přípravy konat nebude. "Odklidíme popelnice z cesty a myslím, že nebudeme připravovat další opatření," sdělila Bártová. Obyvatele Duchcova vyzvala, aby se do pochodu nezapojovali. "Občanům, kteří jsou zvědaví nebo v sobě mají nějakou nespokojenost a budou to chtít někde ventilovat, jsem se pokusila vysvětlit, aby to neventilovali tímto způsobem a v sobotu se do ničeho nezapojili," řekla.
 
Na 17. srpna má shromáždění s pochodem v Duchcově ohlášeno sdružení Čeští lvi, již dříve si zároveň ale prostranství ve městě zabrali také pořadatelé ze sdružení Konexe. Oba záměry se střetly na náměstí Republiky, místní úřad proto rozhodl, že tam Čeští lvi pochodovat nesmí.
 
Na webových stránkách Českých lvů visí text instruující účastníky sobotní akce k tomu, aby si preventivně opatřili helmy a plynové masky. Akce je součástí tzv. Czech Lion Tour, v rámci které se Čeští lvi chystají projít řadou českých měst. Sami akce nazývají jako "shromáždění a pouliční průvody proti kriminalitě, porušování zákonů Policií ČR, za práva všech slušných občanů". První zastávku měli 3. srpna ve Vítkově na Opavsku, kde se akce zúčastnilo asi 300 lidí. Policii se tu podařilo zabránit střetu s účastníky romského shromáždění, které se tu konalo ve stejnou dobu.
 
zdroj: ČTK