PRODANÁ NEVĚSTA aneb TEPLICE SOBĚ

Premiéra komické opery z pokladů českého hudebního velikána Bedřicha Smetany a libretisty Karla Sabiny Prodaná nevěsta přilákala 17. července vpodvečer do velkého sálu Krušnohorského divadla v Teplicích na šest set diváků. Byli zvědaví i na to, jak se role principála teplických komediantů zhostí senátor a primátor města Jaroslav Kubera.

Představení nastudovali v rámci letní Evropské hudební akademie 2014 přední sólisté operního ansámblu Univerzity Britské Kolumbie z Vancouveru, kterým výborně sekundovali členové Brixiho komorního orchestru, Hereckého studia Domu kultury, Tanečního divadla a další sportovní kluby z Teplic. Dirigentské taktovky se v jednotlivých dějstvích ujali studenti Vysoké hudební školy v Curychu. Kanaďané podali skvělé pěvecké výkony v českém jazyce, děj si navíc užívali a publikum s nimi. Ocenění si zaslouží také režiséři Josef Novák a Svatopluk Vašut, za hudební nastudování Norbert Baxa i choreografka Dagmar Bašusová.  Tradičně výborný výkon podala Severočeská filharmonie. Touto zdařilou operní inscenací vyvrcholily oslavy 90. výročí otevření Krušnohorského divadla. 
 
První repríza se uskuteční 20. července od 19 hodin na nádvoří děčínského zámku, druhá 22. 7. v Krušnohorském divadle v Teplicích, třetí 23. 7. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Derniéra výborně zpracovaného a realizovaného představení bude 23. 7. od 17 hodin v Krušnohorském divadle v Teplicích a uzavře letošní ročník Evropské hudební akademie.
 
Text a foto: Metropol