Paroubek chce být hejtmanem Ústeckého kraje

Paroubkovi národní socialisté zbrojí do krajských voleb. V Ústeckém kraji stranu podpoří bývalý krajský policejní ředitel Jiří Vorálek a předseda krajských odborů Jiří Cingr. Podle předsedy krajské rady NS-LEV21 Petra Bendy má strana potenciál ve volbách letos v říjnu i zvítězit, spokojený by ale byl s každým výsledkem, který by neumožnil bez národních socialistů sestavit radu kraje. Řekl to na dnešním ustavujícím zasedání krajské organizace strany.

Krajskou kandidátku v Ústeckém kraji povede předseda strany Jiří Paroubek. "Vidím šanci na úspěch ve třech, čtyřech krajích, kde budeme mít silné lídry. Pokud jde o Ústecký kraj, je logické, že bychom tady měli usilovat o úspěch," řekl v sobotu 262 shromážděným straníkům. Podle něj je vedení kraje zcela prohnilé. "Hádat se s domovnicemi a mafiány nemá žádný smysl," dodal.

Na kandidátku podle něj strana láká kromě vlastních členů také nezávislé starosty z menších měst, představitele ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně i lidi ze svobodných povolání.

Podle Bendy je strana schopná v Ústeckém kraji i vyhrát. "Mluvil jsem s Jiřím Vorálkem a řekl mi, že je schopen s námi spolupracovat i na odborné úrovni. Nikdy prý není nic vyloučeno. Myslím si, že je připraven se s námi utkat v krajských volbách i v senátních," řekl Benda. Vorálek byl do loňského listopadu nejdéle působícím krajským policejním ředitelem. Byl zvolen do programové rady krajské organizace strany, na starosti bude mít koncepci boje proti kriminalitě.

Úmysl kandidovat do voleb za NS-LEV21 v sobotu účastníkům konference oznámil předseda regionální rady Českomoravského svazu odborových svazů Jiří Cingr. "Chci, aby Jiří Paroubek byl hejtmanem Ústeckého kraje a aby v radě seděl Jiří Cingr, Jiří Vorálek," řekl ve svém projevu Benda. V Ústeckém kraji mají národní socialisté celkem 302 členů a další přihlášky podle Paroubka stále čekají na vyřízení.

Straníci v sobotu zvolili také krajské funkcionáře, mezi nimi se objevila také v regionální politice již známá jména. Místopředsedou strany za děčínský okres se stal bývalý radní Ústeckého kraje a podnikatel Mirko Bernas, který byl v posledních krajských volbách zvolen do zastupitelstva za hnutí Severočeši.cz a koncem loňského roku přestoupil do NS-LEV21. Členem krajské rady je také bývalý místostarosta Žatce za ČSSD a krajský zastupitel Aleš Kassal. Předsedou okresní organizace v Mostě byl zvolen poslanec zvolený za ČSSD Jiří Šlégr. Ustavující krajské konference již národní socialisté pořádali v Plzni, Brně a minulý týden v Českých Budějovicích.

Ústecký kraj, za který byl Jiří Paroubek zvolený do parlamentu, je baštou jeho národních socialistů. Na ustavujícím sněmu strany v listopadu loňského roku tvořili třetinu všech delegátů. Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek na počátku října opustil po více než dvaceti letech parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl. Následně oznámil vytvoření nové strany.

zdroj: ČTK