Obvinění ze sobotního napadení v Duchcově jsou ve vězení

Čtyři muži, které policie obvinila ze sobotního napadení dvou mužů v Duchcově, jsou ve vězení. Jeden si od pondělka odpykává trest, ostatní tři jsou od úterý ve vazbě. Rozhodl o tom teplický soud. ČTK to řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Čtveřice napadla dva muže po sobotní protiromské akci, která se v Duchcově konala.

"U tří obviněných soudce akceptoval návrh policie a budou vazebně stíháni. Čtvrtý obviněný byl eskortován už v pondělí přímo do věznice, kde si bude odpykávat v minulosti uložený nepodmíněný trest odnětí svobody," uvedl Vítek.
 
Policisté čtveřici ve věku od 28 do 40 let zadrželi v sobotu v noci poté, co nejprve slovně a pak i fyzicky napadla dva muže. "Čtveřice agresorů je trestně stíhána pro přečiny výtržnictví a rasově motivované ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, za které trestní zákoník stanoví maximálně pětiletý trest odnětí svobody," sdělil Vítek.
 
Nejmladší zadržený je podle Vítka kromě uvedených trestných činů podezřelý také z přečinu hanobení rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. V sobotu dopoledne totiž podle policie verbálně napadl v duchcovské ordinaci lékařku a zdravotní sestru, a to nejen vulgarismy, ale také rasistickými nadávkami. "Další, čtyřiatřicetiletý muž je navíc podezřelý z přečinů násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu," dodal mluvčí.
 
Konflikt souvisí s napjatou situací, která v Duchcově panuje od května, kdy tu skupina Romů napadla manželský pár. V Duchcově se v sobotu sešlo asi 50 lidí, kteří chtěli vyjádřit podporu protiromské demonstraci v Českých Budějovicích, jež se konala týž den. Sobotní setkání v Duchcově nebylo oficiálně hlášené, lidé se svolali prostřednictvím facebookových stránek. Policie tu zaznamenala dva přestupky proti občanskému soužití.
 
V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla manželský pár vracející se z diskotéky. Ženu povalili na zem, kopali a bili pěstmi. Policie případ klasifikovala jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Ústecký krajský soud poslal minulý týden tři z útočníků do vazby.
 
Při mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se konal v souvislosti s incidentem, bylo v Duchcově 22. června zraněno 11 policistů, policie obvinila tři účastníky z napadení úřední osoby a výtržnictví. Dalších osm lidí se dopustilo přestupků. Policie musela v Duchcově zasahovat také na konci května po protiromském shromáždění několika stovek lidí. Po oficiálním ukončení akce totiž asi 300 protestujících vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové.
 
zdroj: ČTK