Obchodní centrum Galerie Teplice otevře do osmi měsíců

Obchodní centrum Galerie Teplice otevře do osmi měsíců. Hotová je hrubá stavba objektu, který na náměstí Svobody v centrum města nahradil Prior z 80. let. Projekt za 1,2 miliardy korun nabídne kromě obchodů a restaurací také 450 parkovacích místa a čtyři sály kina. Novinářům ve středu stavbu představili zástupci zhotovitele a investora.  

Stěhování obchodních center z okrajů do center měst je podle manažera projektu Lukáše Čepelky významný trend. "Například v Německu je to běžné. Centrum je přirozené místo, kde lidi bydlí a chodí do práce," řekl novinářům manažer projektu Lukáš Čepelka.
 
Čtyřpatrová budova bude mít tři vstupy, z náměstí Svobody, Alejní ulice a od lázeňské kolonády. Úprav se dočká i okolí stavby. "U vstupu od kolonády vznikne malé náměstíčko, které půjde využívat pro sezónní prodej, například kaprů," vysvětlil Čepelka.
 
Parkovat bude možné v části podzemního patra nebo ve třetím, nejvyšším poschodí, kam se bude vjíždět ze Zelené ulice. "Jako jedno z prvních v Česku nabídne Galerie také možnost parkování pro auta na stlačený plyn, v odděleném prostoru," uvedl stavbyvedoucí Jáchym Kubeček z firmy Metrostav.
 
"Fasáda Galerie Teplice bude tvořena zejména keramickým obkladem v kombinaci se sklem do náměstí Svobody, tedy materiály, které jsou pro Teplice a okolí charakteristické," připomněl mediální zástupce investora Martin Jonáš.
 
Pro návštěvníky bude připravena po otevření asi stovka obchodů a restaurací, v současné době je podle Čepelky pronajatých asi 80 procent prostor. Nájemci se navíc musí rozhodovat také podle toho, že hned několik metrů od Galerie Teplice roste druhé obchodní centrum - Fontána.
 
Oproti ní bude mít galerie výhodu multikina. "Sály budou výrazně menší než v jiných centrech například v Praze. Je to přizpůsobeno menšímu městu," vysvětlil Čepelka. Dosud bylo v Teplicích, také nedaleko náměstí Svobody, jen klasické kino s jedním promítacím sálem, byť umožňujícím i 3D projekce a nabízející i živé přenosy například opery.
 
V místě stavby stál dříve obchodní dům Prior z 80. let. Část obyvatel města se proti záměru investora, developerské společnosti Dandreet, postavila. Obávali se mimo jiné, že dům bude místem pro umístění reklamy nebo dopravního ruchu ze zásobování. Město se ale podle dřívějšího vyjádření jeho primátora Jaroslava Kubery (ODS) rozhodlo zasahovat do záměru jen velmi málo.
 
zdroj: ČTK