Právě se nacházíte:

Nové pece pro Arkadii

Lépe uplatnit své výtvarné vlohy a rozvíjet manuální zručnost i jemnou motoriku mohou nyní hendikepovaní klienti občanského sdružení Arkadie v Teplicích. Dárkové a dekorační předměty z keramiky vyrábí ve třech nových keramických pecích, na jejichž pořízení přispěla Nadace ČEZ částkou 250 tisíc korun. 

Arkadie zaměstnává ve čtyřech provozovnách chráněných dílen více než 80 osob se zdravotním postižením. Ve dvou z nich pracují hendikepovaní spoluobčané právě s keramikou. Dosavadní keramické pece však již vzhledem ke svému stáří nevyhovovaly a jejich provoz byl velmi neekonomický. „Díky nákupu nové pece a kompletní renovaci dvou původních můžeme nadále přispívat k pracovnímu uplatnění zdravotně znevýhodněných spoluobčanů a umožnit jim začlenit se do kolektivu,“ oceňuje nové vybavení Karel Klášterka, projektový manažer Arkadie.

Zaměstnanci chráněných dílen se rekrutují z absolventů praktické školy Arkadie, případně jiných speciálních škol v regionu, ale také z lidí, kteří prodělali úraz či závažné onemocnění. Další lidé se zdravotním postižením mohou do dílen docházet v rámci sociálně-terapeutického programu, i když nemají klasickou pracovní smlouvu. V dílnách získávají pracovní návyky a tráví svůj volný čas účelně a v kolektivu. Obchůdek Arkadie v Teplicích, který je rovněž chráněným pracovištěm, pak nabízí ke koupi dekorační předměty, keramická zvířátka, ale i svícny, hrnečky a další drobnosti do domácností. Na tyto výrobky lidé narazí také na pultech modrobílých stánků s logem Arkadie, které jsou každoročně nedílnou součástí vánočních a historických trhů a různých výročních akcí a oslav. (red.)