Na 50 policejních nováčků dokončuje v Teplicích základní kurz

Na pět desítek policejních nováčků dokončuje v krajském školním středisku v Teplicích měsíční základní kurz. Po zhruba roční přípravě začnou sloužit u policejních jednotek, 39 z nich v Ústeckém kraji, deset v Libereckém kraji. ČTK to dnes řekla ústecká policejní mluvčí Alena Bartošová.

Příjem nováčků souvisí s plánovaným navýšením počtu policistů. V Ústeckém kraji počet tabulkových míst letos vzrostl o 160 na 3323. Nyní policejní stavy čítají 3271 příslušníků včetně nováčků připravujících se v Teplicích, kteří k policii nastoupili 1. srpna. "Od začátku roku jsme do služebního poměru přijali 98 nových policistů," uvedla Bartošová.
 
Nábory tak podle ní budou ještě pokračovat. Noví policisté budou zařazeni především do přímého výkonu služby. "V Ústeckém kraji půjdou hlavně do nejzatíženějších okresů Most, Chomutov a Teplice," řekla Bartošová.
 
Uchazeč o práci u policie musí splňovat základní předpoklady. "Musí být bezúhonným občanem České republiky starším 18 let s minimálně středoškolským vzděláním ukončeným maturitní zkouškou," řekla Bartošová.
 
Důležitou součástí přijímacího řízení jsou i testy, které prověří fyzickou způsobilost uchazečů. "Začátky kurzu byly těžké, na takovou zátěž většina z nás nebyla zvyklá," řekl David Sedláček z Ústí nad Labem. "Nejhorší asi byl pětadvacetikilometrový pochod na Děčínský Sněžník se zátěží," dodal.
 
Nováčky po nástupu čeká měsíční kurz v Teplicích a potom půlroční studium na policejní škole v Praze, odkud se znovu vrátí do střediska v Teplicích, které letos slaví 20. výročí svého vzniku. K policejním jednotkám, u kterých budou sloužit, se dostanou po roce odborné přípravy.
 
zdroj: ČTK