Muž z Teplicka prodával přes internet fiktivní zboží

Objednali jste si mobilní telefon přes internet, ale i když jste zaplatili, žádný vám poštou nepřišel? Prodávali jste přes internetový bazar nějakou věc, dostali jste potvrzení o zaplacení od kupce, ale bylo falešné?

Tak pak jste mohli naletět internetovému podvodníkovi Davidu Hetfleišovi z Teplicka. Právě po něm pátrá místní kriminálka. On se jí stále vyhýbá, i když s ní klidně komunikuje, třeba přes facebook. Včera po obědě spadla klec, podvodníka zadržela policie v Broumově. Zřejmě skončí ve vazbě.

„Na internetu obchoduje tak, že kupuje a nabízí různé zboží. Specializuje se zejména na herní konzole, mobilní telefony a příslušenství. Vystupuje jak pod svým skutečným jménem, tak i pod další desítkou fiktivních jmen, případně pod jmény svých známých,“ informoval včera na mimořádné tiskové konferenci v Teplicích kriminalista, který se případem zabývá. Protože je v utajení, nelze zveřejnit jeho jméno.

Ilona Novotná, mluvčí teplické policie, k tomu ještě fakticky dodala, že do současné doby je prokázáno už přibližně 100 skutků, ve kterých se jedná o finanční částky v řádech stokorun až několika tisícovek. „Celkově si takto přišel minimálně na 200 tisíc korun,“ sdělila novinářům Novotná.

A protože je velmi pravděpodobné, že v internetovém podovodu tento „obchodník“ pokračuje, obrací se policie prostřednictvím médií na veřejnost. Mohou se přihlásit další, koho David Hetfleiš podvedl. Stačí v tomto směru kontaktovat kteroukoliv policejní služebnu.

Případ se táhne už delší dobu. Uvedený muž se pohyboval po celé republice.

Včera dopoledne policie v Teplicích požádala média o spolupráci, zveřejnění podoby podvodníka. Odpoledne byl muž už v policejní cele.

„Spousta poškozených je neochotná kvůli stokorunám věc ohlásit policii. Ta pak musí poškozené na základě svého operativního šetření sama vyhledávat a vyslýchat po celé republice. Pomožte tedy usvědčit tohoto muže. Kontaktujte policii, kdekoliv.

Internetové podvody nejsou žádnou novinkou. Hlavní roli zde hraje důvěřivost lidí. Ti si vyberou zboží, a ani je třeba nezarazí, že může jít v některých případech o podivné virtuální obchody. Peníze pošlou předem a pak se diví, že jim mobilní telefon, nabízená herní konzole nebo třeba malovaná vázička na jejich adresu nedorazí.

„Občas věci přes internet nakoupím. Ale jde spíše o drobotinu. Televizi nebo ledničku bych si takto nepořídila. To raději obejdu za jedno odpoledne obchody,“ řekla Nikola Dorská z Teplic.

www.teplicky.denik.cz