Mráz na severu ničí i vodovody

Silné mrazy už ničí na severozápadě Čech i vodovody. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zaznamenaly během neděle desítky havárií, jejichž rozsah sahá od prasklých vodoměrů a přípojek až k velkým haváriím pod ulicemi. Bez vody byla během dne část Ústí nad Labem, Teplic i Děčína. Ty se během dne podařilo opravit, řekla ČTK mluvčí SČVK Iveta Kardianová.

Tak velkou mrazovou kalamitu vodohospodáři už dlouho nezažili. Většinou nastanou problémy až když mráz povolí a půda se začne hýbat, teď ale havárie přišly ještě před oteplením. "Mráz je hodně silný a už se dostal hluboko do země, takže praskají potrubí. Máme zcela zahlcené call-centrum, lidé hlásí spoustu menších havárií u sebe," řekla Kardianová.

Opravy vodoměrů a prostorů za nimi jsou pro majitele nemovitostí dvojnásob nepříjemné, protože si je platí sami. "Jen v případě výměny vodoměru jde řádově o tisícikoruny. Lidi už delší dobu nabádáme, aby se o ně starali, ale spousta z nich to nedokázala," dodala mluvčí.

Velké havárie vodovodů zase přinášejí problémy na silnicích - voda často vyteče a v patnáctistupňovém mrazu rychle zmrzne přímo na vozovce. Vzniká náledí, které pak musejí dělníci pracně odstraňovat, i když se vodohospodáři snaží vodu odklánět ze silnice tam, kde led neuškodí.

Jen během dneška zaznamenal SČVK v Ústeckém kraji osm velkých havárií - v Ústí postihl výpadek dodávek čtvrtě Klíše, Mojžíř a Neštěmice, bez vody byla do odpoledne i část centra Teplic. Všechny zmíněné havárie se do 16:00 podařilo opravit a síť se znovu napouští, takže by lidé měli mít na večer vodu. "Další havárie ale nelze vyloučit. Je jich proti normálnímu stavu v této době tak trojnásobek," dodala Kardianová.

zdroj: ČTK