Do budovy bývalého Prioru v centru Teplic se pustily bagry

Bagry se pustily do budovy bývalého Prioru v centru Teplic, na jeho místě bude stát nákupní centrum Galerie Teplice s obchody a multikinem. Na náměstí Svobody rostou současně dvě nákupní galerie, první se má otevřít na jaře 2013, druhá o rok později.

Teplický Prior byl postavený v roce 1981; v předešlé dekádě mu socialističtí architekti udělali místo zbouráním kompletního bloku staré zástavby, takzvaného "teplického špalíčku". Majitel Prioru, společnost Dandreet, chce postavit na jeho místě nové, větší obchodní centrum za 1,2 miliardy korun.

"Demolice a výstavba nové budovy potrvají do konce roku 2013, otevření pro veřejnost pak bude na jaře roku 2014," informoval ČTK mediální zástupce investora Martin Jonáš. Podle původních plánů už se měla touto dobou galerie dokončovat, stavbu ale zdržel architektonický průzkum.
 
Nový obchodní dům má zastavět celou plochu původního bloku; nabídne prý stovku obchodů, 450 parkovacích míst a multikino se čtyřmi sály. Investor slibuje, že v budově vznikne až 500 pracovních míst. Místní občanská sdružení ale stavby kritizují, vadí jim především přivedení velkého množství aut do samého centra města.
 
V osmdesátitisícové aglomeraci takový obchodní dům přímo v centru dlouho chyběl, což zřejmě způsobilo i současnou a poněkud paradoxní situaci - budou se stavět hned dva naproti sobě. Vloni na podzim zmizel na sousední straně náměstí nikdy nedostavěný hotel Radnice z konce 80. let a s ním i dva domy z 19. století. Investorem druhého projektu je teplický developer Jaroslav Třešňák a jeho firma JTH. I on počítá se zhruba 20.000 metry čtverečními nákupní plochy, hotovo by mělo být už příští rok na jaře.
 
zdroj: ČTK