Chytré a rychlé sklady jsou dnes nutností. Bez nich vánoční nápor zvládnout nejde

Zejména v předvánočním období jsou obchodníci vystaveni obrovskému náporu. Konkurence je veliká a zůstat pozadu kvůli pomalým logistickým procesům či absenci kapacit se nevyplácí. V období nízké nezaměstnanosti a náročné péče o dostatek kurýrů a logistických pracovníků jsou moderní chytré sklady téměř nutností. Vánoce bez nich důležití hráči na retailovém trhu dnes jednoduše již nezvládnou.

V období předvánočního nákupního šílenství jsou zatěžovány všechny články obchodního řetězce, ale logistika především. Když k tomu připočítáme náročnou situaci na trhu práce, kdy kurýři a zaměstnanci skladů jsou mezi nejvíce postrádanými profesemi, je evidentní, že bez maximálního využití všech možností to nejde.

„Optimalizované „ruční“ procesy současné špičky náporu zejména v předvánočních nákupech nestíhají. Úspěšné firmy se již bez plně automatizovaného skladu neobejdou,“ říká Ondřej Dědina, ředitel společnosti Mibcon. „Plně automatizovaný sklad přináší obchodníkům zásadní nárůst efektivity skladových procesů a sklad obsluhuje významně menší počet zaměstnanců. Inteligentní logistická řešení přinášejí efekt nižších osobních nákladů, úspory skladovacích prostor, ale i snížení chybovosti a zvýšení produktivity práce,“ dodává.

Nedostatek zaměstnanců

Nedostatek zaměstnanců v logistice je samostatnou kapitolou, kterou musí firmy řešit. A o to významněji v hektickém období před Vánoci. Bez moderních automatizovaných řešení, která zajistí efektivnější logistiku s nižšími nároky na počet zaměstnanců již dnes nelze v konkurenci uspět.

Podle informací pracovního portálu Profesia.cz firmy v logistice nejčastěji hledají skladníky, řidiče, logistiky a řidiče vysokozdvižných vozíků. Na druhou stranu největší počet reakcí zájemců o práci je na inzerované pozice expedient, kurýr, skladník a logistik.

Digitální transformace je největší výzvou současného retailu. Pokud chce firma uspět v konkurenčním prostředí, bez moderního vybavení skladů se dnes již neobejde.