Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Chcete si pořídit elektrokolo? 7 tipů, podle čeho vybírat

11. 03 2018 | Nabídka elektrokol je dnes již natolik široká, že se v ní laik často ztrácí. Existuje však několik zásad, které pro výběr elektrokola platí vždy, je dobré se na ně zaměřit a na základě jejich zvážení zvolit vhodné kolo. Ušetříte tak nejen peníze, ale také čas. Podle čeho nové elektrokolo vybírat, radí servisní specialista Martin Šindelář ze společnosti HECHT.  

1. K jakému účelu bude elektrokolo sloužit
Jako první věc při výběru elektrokola je třeba přihlédnout k tomu, za jakým účelem si jej pořizujete. Budete na kole jezdit po městě a do práce nebo na delší výlety, v různém terénu i mimo asfaltové silnice, či hledáte kolo vyloženě sportovní? Podle toho vybírejte kola k tomu určená. Jiná se hodí do města na hladký povrch, a jiná mimo silnice do terénu a prudkých kopců. Rozdíl mezi koly je nejen v pneumatikách, ale také v držení těla při jízdě – kvůli rozdílnému provedení jednotlivých typů elektrokol, která jsou přizpůsobena různému terénu a stylu jízdy.

2. Jak často budete elektrokolo využívat 
Kolikrát týdně na kolo sednete? Budete jezdit pravidelně nebo spíše rekreačně? Podle toho vybírejte také kapacitu baterie a dojezdovou vzdálenost kola. Někteří výrobci uvádějí až trojciferná čísla kilometrů, tomu by však měla odpovídat i cena, v opačném případě to bývají hodnoty uváděné za ideálních podmínek, tedy při nízké hmotnosti jezdce, nejnižším stupni asistence, bezvětří a na rovném terénu. Kvalitnější kola nižší až střední cenové kategorie mívají zpravidla dojezdovou vzdálenost zhruba 60–90 km.

3. Potřebujete u elektrokola nějaké speciální funkce?
V nabídce elektrokol je i řada speciálních funkcí či konstrukcí. Příkladem jsou tzv. skládačky, které oceníte, pokud kolo chcete jednoduše naložit například do kufru automobilu. Dále je možné pořídit elektrokola, která mají elegantně skrytý akumulátor v rámu kola, takže jsou k nerozeznání od kol klasických. Přihlédnout můžete i k nabízeným světlometům či vzorku pneumatik, například pro jízdu v mokrém terénu apod.

4. Kolik peněz chcete do elektrokola investovat
Při výběru je důležité zvážit, kolik speciálních funkcí na kole opravdu potřebujete a využijete. Také s ohledem na to, jak často budete na kole jezdit. Kvalitní elektrokolo pořídíte již kolem 20 tisíc korun.

5. Zkontrolujte atesty a certifikáty
Při výběru elektrokola zohledněte také šíři atestů, norem a certifikátů, které splňuje. Jde především o vaši bezpečnost. Zaměřte se především na elektroniku, baterii i výkon kola. 

6. Jak je to se servisováním kola
Pořizujete si kolo na několik let? Pak si ověřte, jak je to se servisem kola a náhradními díly po uplynutí záruční lhůty. Pokud nepořizujete kolo přímo od výrobce, zkontrolujte, zda jsou komponenty elektrokola (přehazovačka, odpružení, brzdy, páčky, ráfky, sedlovka, pláště) od známých výrobců, kteří mají zastoupení v ČR nebo v Evropě.

7. E-shop vs. kamenná prodejna 
Elektrokolo v dnešní době snadno pořídíte i na internetu, hrozí však, že netrefíte správnou velikost rámu či kol. Zvažte také, zda jej dokážete sami sestavit a zprovoznit. Pokud si nejste výběrem jistí, jednoznačně zamiřte do kamenného obchodu, kde vám se vším poradí.
 

 

Diskuse

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Vytvořili jsme pro GOLEM SPIRITS nové webové stránky

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO